У сучасному житті усе більше використання занять фізичними вправами спрямовано не на досягнення високих результатів, а на підвищення їхнього оздоровчого впливу на широкі маси населення. Для рішення цієї глобальної проблеми найбільш ефективними засобами є, насамперед, спортивні ігри

(. Матвєєв Л.П, 1991)

Сучасний баскетбол перебуває в стадії бурхливого творчого підйому, спрямованого на активізацію дій, як у нападі, так і у захисті.

Баскетбол є одним із засобів фізичного розвитку й виховання молоді (Портнов Ю.М., 1997)

Відповідно до комплексної програми фізичного виховання школярів (Матвєєв Л.П., 1995)баскетбол є одним із засобів фізичного виховання. Техніка гри в баскетбол різноманітна. Найважливішим технічним прийомом є кидки. Від точності кидка, в остаточному підсумку, залежить успіх у грі. Кидком м'яча школярі починають навчатися в 5-х класах. Однак, ми не знайшли дані літератури, що відбивають рівень навченості школярів кидкам, які вивчаються по шкільній програмі.

Знання рівня навченості й динаміки становлення техніки кидка дозволить учителям підбирати й використовувати в уроці засоби, що забезпечують навчання на більш високому рівні.

Гіпотеза.

У нашій роботі ми виходили із припущення про те, що вивчення рівня течніці виконання кидків на уроках фізичної культури, закладених у комплексну програму для 6-х класів і коректування пробного процесу на основі виявлення й наступного виправлення помилок, підвищить ефективність процесу навчання кидкам у баскетболі й дозволить внести корекцию в конспекти уроків.

Об'єкт дослідження.

Об'єктом дослідження нашої роботи з'явився навчальний процес учнів на уроках фізичної культури по баскетболу.

Предмет дослідження.

У роботі вивчалася ефективність засобів навчання й рівень навченості учнів 6-х класів на уроках фізичної культури.

РОЗДІЛ I.

Огляд літератури

1.1. Історія баскетболу

Взимку 1891 студенти коледжу Молодіжної Християнської Асоціації із Спрінгфілда , штат Массачусетс , просто знемагали від туги на заняттях фізичного виховання, вимушені виконувати нескінченні гімнастичні вправи, що вважалися в той час чи не єдиним засобом залучення молоді до спорту. Одноманітності таких занять необхідно було терміново покласти край, внести в них свіжий струмінь, яка здатна була б задовольнити потреби змагальні сильних і здорових молодих людей.

Вихід з здавався тупиковим положення знайшов скромний викладач коледжу на ім'я Джеймс Нейсміт. 1 грудня 1891 він прив'язав дві корзини з-під персиків до поручнів балкона спортивного залу і, розділивши вісімнадцять студентів на дві команди, запропонував їм гру, сенс якої зводився до того, щоб закинути більшу кількість м'ячів у кошик суперників. Початок був покладений. Чи міг тоді доктор Нейсміт припускати, яке велике майбутнє чекає його дітище?

Ідея цієї гри у нього зародилася ще в шкільні роки, коли діти грали в старовинну гру «duck-on-a-rock». Сенс цієї популярної, у той час, ігри полягав в наступному: підкидаючи невеликий камінь, необхідно було уразити їм вершину іншого каменю, більшого за розміром.

Цілком прагматично названа «баскетбол» ( англ. basket - корзина, ball - м'яч) гра, звичайно, лише віддалено нагадувала те феєричне видовище, яке відоме нам під цим ім'ям сьогодні. Ведення м'яча не існувало, гравці тільки перекидали його один одному, стоячи на місці, і прагнули потім закинути в корзину, причому виключно обома руками знизу або від грудей, а після вдалого кидка один з гравців забирався на поставленим до стіни сходи і витягував м'яч з корзини . З сучасної точки зору дії команд здалися б нам млявими і загальмованими, проте метою доктора Нейсміта було створити гру саме колективну, в яку можна було б залучити одночасно велику кількість учасників, і цьому завданню його винахід відповідав повною мірою.

Баскетбол ( англ. basket - корзина, ball - м'яч) спортивна командна гра з м'ячем . У баскетбол грають дві команди, кожна з яких складається з п'яти гравців. Мета кожної команди - закинути руками м'яч у кільце з сіткою (кошик) суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в свою корзину. [1] Kорзина (кільце із сіткою) перебуває на висоті 3,05 метра від підлоги. Від кожної команди на майданчику знаходиться по 5 чоловік, усього в команді 12 чоловік, заміни не обмежені. За м'яч, закинутий з ближньої та середньої дистанції, зараховується 2 очки, з далекої (із-за триочкової лінії) - 3 очки. Штрафний кидок оцінюється в одне очко. Стандартний розмір баскетбольної площадки 28 метрів в довжину і 15 метрів завширшки. Баскетбол один із найпопулярніших видів спорту у світі [2] .

Перша гра професійних команд відбулася в США в 1896, перша Лігасформірована в 1898. У 1925 створена Американська баскетбольна ліга, в 1937-національна баскетбольна ліга. Одна з найіменитіших команд 1930-х років -«Нью-Йорк Ренесанс», у складі якої були чорношкірі гравці, за 22 сезонаоні отримали 2318 перемог і програли 381 матч. У 1961 була створена Амеріканськаябаськетбольная ліга (8 команд), в 1967 -Американская баскетбольна асоціація(11 команд). Після їх об'єднання в 1976 була заснована Национальнаябаськетбольная асоціація (НБА). Сильні клуби в історії НБА -«Милуоки Бакс»,«Чикаго Буллз», «Лос-Анджелес Лейкерс», «Х'юстон Рокитс», «детройт Пістолі» ідр.

Кращі гравці в історії професійного баскетболу : Карим Абдул-джаббар, Леррі Берд, Меджік Джонсон, Уїлт(він) Чемберлен. Сучасні зірки - неувядаємий Майкл Джордан (покинув майданчик в1998), Шакил О'ніл, Хаким Оладжьювон, Клайд Дрекслер, Грант Хилл, Патрік Юинг,Карл Мелоун, Девід Робінсон, Чарлз Барклі, Джон Стоктон. Одними з перших отечественних баскетболістів дебютували в НБА на початку 1990-х Александрволков («Атланта Хоукс») і зірок литовського баскетболу Шарунас Марчюленіс(«Голден Стейт») і Арвідас Сабоніс («Портленд Блейзерс»).

1.2. Правила гри

Спочатку правила гри в баскетбол були сформульовані американцем Джеймсом Нейсміта і складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін зажадали і правила. Перші міжнародні правила гри були прийняті в 1932 на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни були внесені в 1998 і 2004 роках . З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри трохи відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світу, Олімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів)

У баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять чоловік, від кожної з яких на майданчику одночасно присутня п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі - закинути м'яч в корзину суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в кошик своєї команди.

М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем не ударяючи їм в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком є порушенням. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), у разі, якщо і після його закінчення рахунок буде дорівнює, призначається другий, третій і т. д. овертайм, до тих пір, поки не буде виявлений переможець матчу.

За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:

1 очко - за кожен точний кидок з штрафної лінії

2 очки - кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії)

3 очки - кидок із-за триочкової лінії на відстані 6м 25см (7 метрів в Національній баскетбольній асоціації )

Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним із спірних. Матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (дванадцять хвилин в Національній баскетбольній асоціації ) з перервами по дві хвилини. Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри - п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися корзинами.

Гра може йти на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля - 28х15 м. Щит розміром 180х105 см від стійки. Від нижнього краю щита до підлоги чи грунту повинно бути 275 см. Кошик являє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,3 м від нижнього обріза щита. Окружність м'яча для гри в баскетбол - 75-80 см, маса - 600-650 р.

1.2.1. Порушення

Аут - м'яч іде за межі ігрового майданчика.

Пробіжка – гравець, який контролює «живий» м'яч здійснює переміщення ніг понад обмежень, встановленого правилами.

Порушення ведення м'яча, що включає в себе пронос м'яча, подвійне ведення.

Три секунди - гравець нападу знаходиться в зоні штрафного кидка більше трьох секунд у той час, коли його команда володіє м'ячем у зоні нападу.

Вісім секунд - команда, що володіє м'ячем із зони захисту не вивела його в зону нападу за вісім секунд.

24 секунди - команда володіла м'ячем більше 24 секунд і не справила точного кидка по кільцю. Команда отримує право на нове 24 секундне володіння, якщо м'яч, кинутий по кільцю торкнувся дужки кільця або щита, а також у разі отримання фолу захищається командою.

Плотноопекаемий гравець - гравець тримає м'яч більше п'яти секунд, у той час як суперник його щільно опікає.

Порушення повернення м'яча в зону захисту - команда, що володіє м'ячем у зоні нападу перевела його в зону захисту.

1.2.2. Фоли

Фол - це недотримання правил, викликане персональним контактом або неспортивною поведінкою. Види фолів:

персональний;

технічний;

неспортивний;

дискваліфікують.

Гравець, що отримав п'ять фолів (6 фолів в НБА) в матчі повинен залишити ігровий майданчик і не може приймати участь у матчі (але при цьому йому дозволяється залишитися на лавці запасних). Гравець, що отримав дискваліфікують фол повинен залишити місце проведення матчу (гравцю не дозволяється залишитися на лавці запасних).

Тренер дискваліфікується, якщо:

- він здійснить 2 технічних фолу;

- офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 3 технічних фоли;

- тренер здійснить 1 технічний фол і офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 2 технічних фоли.

Кожен фол йде в рахунок командних фолів, за винятком технічного фолу, отриманого тренером, офіційною особою команди або гравцем на лавці запасних.

Персональний фол - фол, внаслідок персонального контакту.